Mleko modyfikowane – jakie wybrać?

Mleko modyfikowane – jakie wybrać?

Absolutnym aksjomatem w tym temacie jest ogromna przewaga karmienia piersią. Mleko kobiece może zawierać nawet kilka tysięcy składników, których ilość i proporcje zmieniają się z dnia na dzień, w zależności od indywidualnych potrzeb dziecka. Wybór jakie mleko modyfikowane będziemy podawać dziecku jest niezwykle trudny – warto wiedzieć czego szukamy, a czego należy unikać.

Co to jest mleko modyfikowane (MM)?

Mleko krowie bardzo różni się od ludzkiego, dlatego konieczne są modyfikacje, m.in.: obniżenie ilości białka, zmiana składu białka (zawartość lekkostrawnej serwatki), zwiększenie ilości tłuszczów nienasyconych (mleko krowie zawiera zbyt dużo szkodliwych tłuszczów nasyconych), zwiększenie zawartości laktozy, zmniejszenie zawartości jonów obciążających nerki. Na podstawie wieloletnich badań nad mlekiem kobiecym, producenci mlek modyfikowanych (MM) prześcigają się w oferowaniu preparatów jak najbardziej zbliżonych do wzorca (mleka kobiecego), niestety od ideału dzieli ich przepaść, o czym warto pamietać.

Czym różni się mleko kobiece od krowiego?

Przede wszystkim: składem tłuszczu, mniejszą zawartością białka oraz jego innym składem, mniejszą zawartością fosforu, większą zawartością oligosacharydów i większą ich różnorodnością oraz obecnością licznych mediatorów odpowiedzi immunologicznej.

Co to są LCPUFA?

 

Cały wpis jest częścią lekcji o mleku modyfikowanym, którą znajdziesz w kursie Programowanie Żywieniowe Dzieci. Nabór na szkolenie jest dwa razy w roku, wtedy cena kursu niższa jest nawet o 50% (pierwszy dzień zapisów).

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Kategorie: , , ,

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Maria Antonina Jarzębinadoktoraniak Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
k
Gość
k

Jakie masz zdanie nt. Tego, co po roku lepiej podawać: mleko krowie czy mm? Syn toleruje jedno i drugie ale ze względu na chce cenę wybrałam mleko krowie. Możesz coś o tym napisać?

Maria Antonina Jarzębina
Gość
Maria Antonina Jarzębina

A co z kancerogennym działaniem oleju palmowego? Ten surowy jest bezpieczny. Przetworzony nie. Skąd pewność że do mieszanki użyto tego pierwszego? I jakie mogą być konsekwencje regularnego spożywania? 🙁 producenci powinni albo informować o rodzaju o.p. i oczywiście używać nieprzetworzonego albo pozyskiwać kwas palmitynowy od zwierząt. Tylko pewnie było by drożej dla nich. ..