Czy fruktoza jest szkodliwa?

Czy fruktoza jest szkodliwa?

Co to jest fruktoza? 

Jest to cukier prosty, w stanie wolnym występujący naturalnie m.in. w owocach i miodzie. Razem z glukozą (glukoza + fruktoza w proporcji 1:1) tworzy sacharozę (główny składnik cukru spożywczego).

Co to jest syrop wysokofruktozowy? 

Jest to ciecz otrzymywana z kukurydzy, przetworzonej na skrobię kukurydzianą. W syropach fruktozowych proporcja glukoza : fruktoza zawsze jest na korzyść fruktozy (np. 55%, 90%).

Czy syrop glukozowo-fruktozowy i fruktozowo-glukozowy to ta sama substancja?

Nie, to dwa różne syropy różniące się zawartością (proporcją glukoza : fruktoza). Niestety w Polsce nadal brak jest konsekwencji w nazewnictwie i często obydwie substancje funkconują pod nazwą ‘syrop glukozowo-fruktozowy’.

Czy fruktoza jest zdrowa?

Cały wpis jest częścią lekcji cukrze, którą znajdziesz w kursach dotyczących Programowania Żywieniowego. Nabór na szkolenia jest dwa razy w roku, wtedy cena kursu niższa jest nawet o 50% (pierwszy dzień zapisów).

3.3 3 votes
Article Rating
Tagi: , , , , , , , , , , , ,
Kategorie: , , ,
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
wuvixa
5 lat temu

Doktor Aniu! Dziękuję za Twoją stronę i tu i na FB! Postów oczekuję z niecierpliwością, ale czytam je z przerażeniem, jak mało jeszcze wiem(y) o tym, czym nas regularnie podtruwają… Dzięki Tobie już wiem, z czego rezygnować! Pozdrawiam serdecznie! 🙂

ja
ja
3 lat temu

Wszystko prawda.. po części. Proszę dokładnie poczytać najnowsze badania i szczególną uwagę zwrócić na fakt w jaki sposób były prowadzone. Mnie najbardziej smakował kawałek dowodzący, że fruktoza powoduje wspomniane przez Panią stłuszczenie wątroby. Rzeczywiście wątroby badanych szczurów uległy stłuszczeniu. Ale przekładając na “ludzką” wersję diety, którą im zapodano – musiała by Pani jeść kilka kilogramów fruktozy dziennie, popijając ją jedynie syropem fruktozowym, przez kilka lat i nie stosować w tym czasie żadnych innych pokarmów. Powodzenia, czas start 😉