Przechowywanie leków po otwarciu + Berodual – odpowiedź producenta.
Jeśli lek ma leczyć – musi być prawidłowo przechowywany.
Oczywiste, a jednak nie dla wszystkich. Znam wiele osób, które kompletnie nie zwracają uwagi na zalecenia farmaceuty dotyczące sposobu przechowywania danego preparatu. Jeśli na opakowaniu napisane jest “przechowywać w temperaturze 2-8’C“, oznacza to, że w temperaturze pokojowej substancja czynna może się po prostu rozpaść. Co wtedy zażywasz? Trudno przewidzieć, ale z dużym prawdopodobieństwem NIE to co zamierzałaś.
Nie jesteś pewna kiedy otworzyłaś opakowanie?
Wywal. Szkoda zdrowia. Na każdym opakowaniu lub w ulotce powinno być napisane ile czasu można przechowywać PO OTWARCIU. Rzadko jest tak, że preparat zachowuje 100% swoich właściwości na przestrzeni kilku lat po otwarciu. Niektóre leki mają wręcz DOBOWY (niektóre krople do oczu), KILKUDNIOWY (np. niektóre antybiotyki), lub kilkumiesięczny (niektóre syropy) okres przydatności PO OTWARCIU. Co jest w opakowaniu preparatu po okresie zalecanej przydatności do użycia po otwarciu? Nie wiem i nie chcę wiedzieć. Czytaj, sprawdzaj, opisuj opakowanie.
Jeśli zgubiłaś ulotkę, jest na to sposób.
Chyba wszystkie możliwe ulotki leków są powszechnie dostępne w internecie. Lepiej przeczytaj, sprawdź zamiast udawać, że masz genialną pamięć. Szkoda zdrowia na zabawę w ciuciubabkę.
Chroń leki przed dziećmi. A właściwie odwrotnie.
Jasne, że dziecko nigdy, zawsze, przecież on nie i ona na pewno nie. Nie ma czegoś takiego jak nigdy i zawsze. Dzieci absolutnie NIE MOGĄ MIEĆ DOSTĘPU DO LEKÓW. Schodki, szafki – dziecko jest niezwykle kreatywne i na bank nie chcesz przekonać się o tym na przykładzie leków.
Nie oszczędzaj.
Na zdrowiu swoim, swoich bliskich. Jeśli okazuje się, że preparat jest zaledwie napoczęty, a otworzyłaś go ‘niewiadomokiedy’ – WYWAL. Zawsze wywal. Te kilka – kilkadziesiąt pln nie są warte testowania czy coś się stanie czy nie.
Odwiedź aptekę.
Stare leki oddaj do apteki, gdzie są specjalne pojemniki na zużyte leki i opakowania.
Zalecenia Ministerstwa na deser.
Ministerstwo Zdrowia zaleca wytyczne:
- zawsze trzymaj leki w oryginalnych i zamkniętych opakowaniach;
- nie pozbywaj się tej części opakowania, która zawiera datę ważności leku;
- zabezpieczaj leki przed zakurzeniem, zabrudzeniem i zniszczeniem;
- trzymaj leki tak, aby nie dostały się w ręce dzieci oraz aby nie miały do niego dostępu zwierzęta;
- trzymaj leki z dala od okna, światła słonecznego i wilgoci;
- informacje dotyczące warunków przechowywania leku (m.in. temperatury) znajdziesz na jego opakowaniu. Jeżeli nie podano takiej informacji, należy przechowywać lek w temperaturze pokojowej, czyli od 15°C do 25°C;
- nie wyrzucaj przeterminowanych leków do śmieci – wrzuć je do specjalnego pojemnika
w aptece w celu ich utylizacji.
Berodual.
Ponieważ kilka osób pytało mnie o sposób przechowywania Berodualu po otwarciu, postanowiłam zapytać producenta tego preparatu. Oto odpowiedź:
“Szanowna Pani,
W odpowiedzi na Pani pytanie, informuje iż trwałość po otwarciu produktów :
Berodual Sol. płyn to:
Based on the data given in this report no relevant change occurred in the organoleptic,
physical, chemical and microbiological properties of the drug product packaged in 20 ml
amber glass bottles with PE dropper and PP screw cap, during a simulated use period of
twelve (12) months at 25°C/ 60 % R.H. on the freshly manufactured drug product.”
Oznacza to, iż po otwarciu Berodualu Sol, jest on ważny przez 12 miesięcy, jeżeli jest przechowywany w ciemnej butelce i w opakowaniu zewnętrznym( pudełko tekturowe), w temp. poniżej 25 stopni .
Berodual N inhalator to:
Zgodnie z datą ważności na opakowaniu.”
___
Ps. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat leków, suplementów diety oraz szeroko pojętego zdrowego stylu życia – zapraszam Cię na warszawską edycję Food & Health Conference, która odbędzie się już 7.10. Więcej informacji i zapisy znajdziesz na tej stronie (kliknij).
Kategorie: Leki i szczepionki, Raporty
Kategorie: Leki i szczepionki, Raporty