FAK of The Year – lipiec.

FAK of The Year – lipiec.

W lipcu nominacja trafia do produktów, które obecne są na rynku z jednego zapewne powodu – bo ludzie je kupują, często ze względu na cenę. Mam tu na myśli smarowidła do złudzenia przypominające masło ale już nie w opakowaniach idealnie podobnych do “masła extra”.

Tym razem chodzi o produkty typu “osełka”, które kojarzą się z masłem w kształcie bryłki opakowanym w białawy papier. W ręce wpadł mi ostatnio ten “Z TRADYCJĄ Z WARLUBIA”.

Osełka

FAK of The Year

Co na opakowaniu: TRADYCJA, młyn, dzban – czy z mlekiem? Bo przecież jak masło czy śmietanka to wiadomo, że z mleka.

Mamy też “gwarancję jakości” oraz info, że osełka jest ŚMIETANKOWA.

Gwoli ścisłości: jest na froncie napis, że to “miks tłuszczowy”, ale dla starszych osób bez okularów, dla ludzi, którzy się spieszą oraz dla całej rzeszy przyzwyczajonej do synonimowego znaczenia słowa “osełka” – napis ten pozostaje niewidoczny.

A “osełka” to może być po prostu kształt produktu. Tyle, że w domyśle funkcjonuje to jako “bryłka masła”.

Co w składzie?

Plus za to, że nieutwardzony, ale jednak aż 63% jest to tłuszcz palmowy. Następnie zaledwie 7% tłuszczu mlecznego – a to właściwie m.in. na nim zależy fanom masła. Następnie mleko odtłuszczone i maślanka – ile? możemy jedynie domyślać się, że w sumie około 30%. Ale ile czego – nie wiadomo.

Na otarcie łez – aromat maślany i jogurtowy. Miło, że naturalne. Oraz karoteny i emulgator. Tak więc, połykając krokodyle łzy podczas jedzenia (bo przecież jak kupione to trzeba zjeść), będzie Ci kanapeczka pięknie pachniała jogurtem i masłem.

Gdzie śmietanka?

Nie wiem.

FAK of The Year
FAK of The Year

Być może część osób zupełnie świadomie kupuje takie miksy tłuszczowe, z różnych względów. Być może część osób czyta etykietę i po prostu ma ochotę na tłuszcz palmowy o zapachu jogurtu i masła.

Być może.

Ale biorąc pod uwagę ilość zdjęć, które otrzymuję od wkurzonych ludzi, którzy piszą, że “mama nie zauważyła różnicy”, “zawsze kupowała i było dobre”, “na szybko kupiłam”, część takich zakupów jest zupełnie przypadkowa.

Polmlek, why?

Zastanawiam się, jak daleko sięga ta tradycja z Warlubia odnośnie do tłuszczu palmowego, gdzie jest tytułowa śmietanka, oraz czy opłaca się – na tle innych produktów firmy – produkować się taki miks do smarowania. Pewnie tak, ale jak dla mnie to szkoda marki trochę.

Kategorie:

#, #, #

Kategorie:

#, #, #