Czy herbata może być szkodliwa?
Zaparzasz herbatę, zapominasz o niej i pijesz zimną? Lubisz liściastą i wsypujesz liście bezpośrednio do kubka? Jeśli tak – lepiej to przeczytaj.
Herbata jest znana od tysięcy lat i wiemy bardzo dobrze, że zawiera wiele cennych właściwości, zwłaszcza ta zielona. Ale czy może być jednocześnie szkodliwa? Niestety tak, na szczęście da się zminimalizować problem w bardzo prosty sposób.
Jedna z herbat.
Kiedyś czytając składy herbat w sklepie bardzo zdziwił mnie nietypowy opis.
Pewnie producent miała na myśli granulat. Ale prawda jest taka, że nieco zmodyfikowane zdanie, np. “Parzyć 5 minut, nie przekraczać czasu parzenia.” powinno znajdować się na KAŻDEJ herbacie, a zwłaszcza czarnych i czerwonych.
Uwaga na szczawiany.
Nie ma sensu robić nagonki na szczawiany, ale byłoby dobrze znać kilka faktów w temacie:
- Szczawiany zaliczane są do substancji przeciwżywieniowych pochodzenia roślinnego.
- Nadmierna podaż tych substancji może być przyczyną wielu schorzeń, z których najpowszechniejszym jest kamica nerkowa.
- Kwas szczawiowy w organizmie człowieka pochodzi ze źródeł pokarmowych, bądź jest końcowym produktem metabolizmu, m.in. kwasu askorbinowego (!).
- Najbardziej typowe źródła szczawianów: szpinak, rabarbar, szczaw, kawa i herbata.
- Wchłanianie szczawianów jest na szczęście niewielkie u zdrowej (!) osoby. U osób z problemami (hiperoksaluria) lub z tendencją do kamicy – problem może być poważny.
- Jeśli masz niedobory np. wapnia – miej na uwadze ten temat.
A co ma do tego herbata…?
Sporo.
Jeśli pijasz herbaty na litry, zwłaszcza czarne i czerwone, jeśli wsypujesz liście bezpośrednio do kubka i popijasz sobie napar przez kilkanaście minut – najprawdopodobniej dostarczasz tych szczawianów do organizmu trochę za dużo.
Jeśli dodatkowo Twoja dieta uboga jest w pokarmy zawierające wapń, lub spożywasz je popijając herbatą – ryzyko działania niepożądanego rośnie.
Czy wiesz jak parzyć herbatę?
- Herbaty czarne i czerwone zalewa się wrzątkiem, natomiast pozostałe wodą o temp. 70 – 85 °C.
- Czas parzenia większości herbat nie powinien przekraczać 5 min!
Wydłużenie czasu parzenia może spowodować zwiększenie zawartości szczawianów rozpuszczalnych – w niektórych herbatach o kilka procent, w niektórych nawet prawie o 150 %.
Ciężko ocenić jak to wygląda w przypadku Twojej ulubionej herbaty, ponieważ zawartość szczawianów w herbatach jest zróżnicowana i zależy od wielu czynników.
Co robić?
Można w banalny sposób ograniczyć ryzyko związane ze szczawianami i zapomnieć o temacie.
- Zadbaj o produkty bogate w wapń w swoim jadłospisie.
- Jeśli kochasz warzywa bogate w szczawiany – gotowanie w wodzie pozwala zredukować zawartość szczawianów o ok. 50 %.
- Zaparzaj herbatę w taki sposób, jaki podany został na opakowaniu.
Proste, prawda?
__________________________________
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o szczawianach, o herbatach, które są najbardziej wartościowe, wapniu, glutenie, mleku, zakupach spożywczych, substancjach dodatkowych oraz odchudzaniu i innych ciekawostkach dotyczących jedzenia – zapisz się na kurs online, zobacz plan lekcji tu (kliknij), startujemy już w poniedziałek, a dziś ostatni dzień niższej ceny: -64% z okazji wczorajszego Dnia Kobiet!
Kategorie: Lekarstwo z Natury, Temat miesiąca
Kategorie: Lekarstwo z Natury, Temat miesiąca